RODIČIA A ŠTYRI DCÉRY

To, že UASHMAMA pochádza z Talianska, ľudí až tak neprekvapuje. Predsa len, už od pohľadu vidno, že ide o nadčasové, štýlové a univerzálne kúsky. Tak ako je to pre talianske výrobky ako sú topánky či kabelky typické. No možno prekvapí skutočnosť, že vecičky od UASHMAMA sú dielom rodiny Marconiovcov a vyrábajú ich v neveľkej dielni v rozprávkovom Toskánsku. Nejde o žiadnu pásovú výrobu, každý kus je osobitne, s nadšením ručne šitý originál. Nápad vyrábať veci z prateľného papiera skrsol v hlave otcovi rodiny, Marcovi Marconiovi, ktorý sa celý život pohyboval vo svete dizajnu a výroby štýlovej talianskej obuvi. Marco sa rozhodol, že chce vyrábať krásne veci, ktoré sú rovnako kvalitné a odolné ako koža a plast, ale oveľa ekologickejšie. A tak začal aj s manželkou Emanuelou a dcérami šiť svoje výrobky z ekologického prateľného papiera - z materiálu budúcnosti.

UASHMAMA, malá rodinná firma sídli v Montecatini, neďaleko mesta Lucca v Toskánsku. Kedysi obľúbená turistická destinácia Montecatini v poslednom desaťročí prišla o veľa turistov. Obec teraz opäť prosperuje s rastom spoločnosti UASHMAMA, ktorá zamestnáva veľkú skupinu mužov a žien. Tí šijú papierové tašky, ktoré si dnes môžete kúpiť. V začiatkoch firmy sa dokonca tašky šili priamo v talianskych domácnostiach. Vieme kto tašky, šije, balí a posiela nám ich.

Kombinácia tradície, inovácie a remeselného spracovania sa spojila pri vytvorení unikátneho prateľného papiera s názvom AGGO. Je pomenovaný po vnukoch a vnučkách majiteľov Emanueli a Marca. Prateľný papier je farbený výlučne rastlinnými farbivami. Najodolnejši úprava TEC zaisťuje vodeodolnosť a úplnú nepremokavosť.  (BMW) Z takto pripraveného papiera sa ručne vyrezávajú diely na jednotlivé výrobky, ktoré sa ďalej ručne šijú. Pre výrobky Uashmama sú charakteristické minimalistické tvary a nadčasový dizajn, z ktorého priamo dýcha talianska elegancia.

Materiál

Uashmama prateľný papier na prvý pohľad prirovnávate ku koži alebo textílii. Na dotyk je jemný, poddajný a ľahký, no zároveň veľmi pevný. Je vyrobený z celulózy, výlučne z odpadového dreva. Celulóza pochádza zo Severnej Európy z oblastí s kontrolovaným výrubom stromov. Pri výrobnom procese prateľného papiera sa pridáva latex, prírodné vosky a špeciálne postupy ako napríklad sušenie. Vďaka tomu je nielen pevný a odolný, ale aj prateľný, a to opakovane.

Často sa nás pýtate, či sa metalický papier odiera alebo popraská. Nosením sa papier zjemňuje a opotrebováva, tak ako koža. To isté robí metalický papier, no nezošúpe sa a nepopraská. S istotou však vieme, že toho prateľný papier vydrží a unesie naozaj veľa. A hlavne je to udržateľný materiál.

Potraviny vo vreckách

Potraviny sú v našich vreckách v bezpečí. V minulosti sa v Toskánsku používali podobné vrecká na uskladnenie chleba - ten v nich nevyschol a vďaka priedušnosti nesplesnivel. Dnes na to máme certifikáty o zdravotnej nezávadnosti ma- materiálu. Sme hrdé aj na certifikáty ekologickej produkcie podľa medzinárodných štandardov GOTS, Oeko- Tex Standard 100 a v neposlednom rade FSC certifikát, ktorý zaručuje, že drevo bolo vyťažené zodpovedne vzhľadom k životnému prostrediu a miestnej komunite. I to, že lesníci boli riadne zaplatení za prácu a naďalej sa vyvíjajú aktivity na dlhodobú udržateľnosť lesa.

Pranie

Dve najčastejšie otázky, ktoré k uashmamkám dostávame: Čo ak mi taška zmokne? A druhá: A fakt ju môžem oprať? Bežný dážď tašku nepremočí (obsahuje latex a je ošetrená prírodnými voskami), no postupne materiál premokne a treba ho nechať preschnúť. Technický papier TEC a LUX je vodeodolný. Metalický povrch dlhšie odoláva vode, pretože je to ďalšia vrstva papiera. No a fakt môžete tašku prať, a to opakovane. Jemným mydlom a celú ju namočiť (Carry je aj do pračky najemno). Pozor dajte na kožené detaily batohov a kabeliek, tie vodu radi nemajú. TEC materiál napríklad stačí pretrieť vlhkou handričkou.

Naše produkty sa nemusíte báť prať. Odporúčame ručné pranie. Kabelku alebo vrecko ponorte do teplej vody, vyperte mydlom alebo jemným čistiacim prostriedkom. Môžete použiť aj jemnú kefku. Drobné škvrny odstráňte vlhkou hubkou alebo handričkou. Po vyčistení nechajte vrecko alebo kabelku prirodzene uschnúť vyrovnaná v pôvodnom tvare. Po uschnutí budú mať pôvodnú farbu aj tvar. Produkty, ktoré sú kombinované s kožou sú len umývateľné. Pokiaľ sa vám nepáči pomačkaný efekt, môžete kabelku aj vyžehliť. Odporúčame žehliť na nižšej teplote a cez vreckovku alebo utierku.